Олії рослинні
Оливкова олія - найпоширеніше рослинне масло в світі, один з національних продуктів Греції, Італії та Іспанії. З античних часів його використовують для приготування страв, а також в релігійних обрядах.
"Батьківщиною" цього масла є Іспанія. 40 відсотків всіх світових поставок проводиться в Андалусії, а в Мадриді навіть є Міжнародна рада з оливкам, який контролює практично весь світовий оборот оливкової олії.
Чому ж цього продукту приділяють пильну увагу? Вчені вважають, що із-за своїх мікроелементів оливкова олія знижує рівень холестерину і ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Для того, щоб воно повністю проявив свої лікувальні властивості, при виборі звертайте увагу на упаковку. На ній має бути написано "Extra virgin olive oil". Це означає, що при виробництві масла не використовувалися теплова та хімічна обробка.
Кунжутне масло
Кунжутне масло - традиційний інгредієнт азіатської кухні, а в індійській медицині його використовують для масажу та лікування шкірних захворювань. Воно має яскраво виражений смак, що нагадує горіх. Однак при виробництві його часто розбавляють іншими інгредієнтами або піддають термічній обробці, тому масло з прилавка звичайного супермаркету, швидше за все, не буде мати запаху. Кунжутна олія не славиться багатим вітамінним складом, зате в ньому міститься багато кальцію і фосфору, що корисно для кісток. Зберігається воно протягом 9 років.
Гарбузова олія
Одне з найдорожчих олій - гарбузова. Виною тому - ручний спосіб виробництва. Гарбузова олія має темно-зелений колір (роблять його не з гарбуза, а з насіння) і характерний солодкий смак. Завдяки корисному складу (найцінніший його елемент - вітамін F), воно покращує кров, роботу нирок і сечового міхура.
Кедрове масло
Ще одне дороге масло - кедрова. Коли-то його експортували в Англію і інші країни Європи, як один з делікатесів Сибіру. Росіяни цілителі називали його "ліками від 100 хвороб".
Такую репутацию масло получило не случайно: только витамина F в нем в 3 раза больше, чем в рыбьем жире, поэтому иногда этот продукт еще называют вегетарианской альтернативой рыбьему жиру. Кроме того, кедровое масло богато фосфатидами, витаминами A, B1, B2, B3 (PP), E и D. Оно легко усваивается даже самым "капризным" желудком, так что его можно смело добавлять в блюда людям с гастритом или язвой. При наличии серьезных желудочно-кишечных заболеваний выбирайте масло холодного отжима, которое богато всеми вышеперечисленными свойствами. Единственный недостаток "сибирского" продукта - высокая цена.
Горчичное масло
Горчичное масло - самое спорное. В середине ХХ века его даже запрещали в США, Канаде и Европе из-за высокого содержания эруковой кислоты (она характерна для всех масличных культур семейства крестоцветных). Однако годы шли, а доказать его отрицательное влияние ученым не удалось.
В России горчичное масло стало популярным во времена Екатерины II. Она приказала выращивать горчицу наравне с другими культурами, хотя до этого это растение считалось сорняком.
Горчичное масло богато биологически активными веществами: калием, фосфором, а также витаминами А, D, Е, В3, В6. Его используют в блюдах французской кухни и в азиатских странах. Однако следует быть осторожным: если вы страдаете сердечно-сосудистыми заболеваниями, перед покупкой обязательно проконсультируйтесь с врачом.